bistro apis wirtualna wycieczka apis facebook apis google+ apis

www.apis.biz.pl    Poradniki    Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?

STREFA WYKONAWCÓW
PORADNIKI

Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?

Kategoria: Kuchnia, łazienka

Ciepła woda jest jednym z podstawowych mediów, bez którego nie można sobie dzisiaj wyobrazić życia w domu, mieszkaniu, biurze, restauracji itd. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań technicznych istnieje szereg urządzeń umożliwiających ogrzewanie wody.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe

Najważniejszymi zaletami podgrzewaczy przepływowych są: niewielkie gabaryty, dzięki czemu można je łatwo podłączyć blisko miejsca poboru wody oraz automatyczne załączanie tylko w momencie odkręcenia kranu – są energooszczędne. Nie występują tu straty związane z przechowywaniem ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur.

Jako urządzenia elektryczne mają przewagę nad gazowymi – nie wymagają budowy specjalnych przyłączy gazowych (instalacja elektryczna jest w każdym domu), nie wymagają odpowiednio wentylowanych pomieszczeń ani budowy komina. Ich eksploatacja jest bezpieczna, nie grozi wybuchem ani zaczadzeniem.Najbardziej popularne są podgrzewacze umywalkowe, najczęściej wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką.

W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe. Ich obudowy są tak uszczelnione aby można je było montować bezpośrednio w kabinach prysznicowych.

Opisane powyżej podgrzewacze umożliwiające korzystanie raczej z jednego kranu i generalnie zasilane są napięciem 230V. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach należy zastosować urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400V.

Każdy z wymienionych podgrzewaczy trójfazowych wymagałby osobnego omówienia. Należy tylko podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania. Warto też wspomnieć o doborze mocy – do kąpieli pod prysznicem wystarcza moc 12kW, do napełniania wanny należy już zastosować moce od 18kW w górę.

Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe

Opisane powyżej podgrzewacze przepływowe przy wszystkich swoich zaletach mają pewną niedogodność – posiadają stosunkowo dużą moc a co za tym idzie wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Często niestety jest to bariera techniczna trudna do przejścia, wtedy do wyboru są ogrzewacze pojemnościowe. Moce grzałek w ogrzewaczach pojemnościowych umożliwiają ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. Najważniejszym kryterium doboru urządzenia jest jego pojemność. Do umywalki, czy zlewozmywaka można zastosować ogrzewacz o pojemności 5 litrów. Większe ilości ciepłej wody można uzyskać z ogrzewaczy o pojemnościach od 20 do 80 litrów.

Wymienniki i zasobniki ciepłej wody

Powyżej zostały opisane urządzenia, które bezpośrednio ogrzewają wodę. Jednak dysponując dowolnym kotłem centralnego ogrzewania można użyć go do tego celu. W takiej sytuacji instaluje się zasobnik lub wymiennik c.w.u. Zasobnik służy do gromadzenia i przechowywania ciepłej wody ogrzanej np. przez wymiennik płytowy. Natomiast wymiennik c.w.u. jest wyposażony w wężownicę, poprzez którą następuje wymiana ciepła pochodzącego z kotła c.o. i podgrzewanie wody. Stosowanie zasobników i wymienników c.w.u. ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie są np. 2 łazienki i dla komfortu użytkowania należy zastosować cyrkulację ciepłej wody. Do współpracy z kotłami na paliwa stałe (drewno, węgiel) najczęściej stosowane są wymienniki poziome z wężownicą lub wymienniki z dodatkowym płaszczem wodnym, tzw. dwupłaszczowe. Tu warto zwrócić uwagę, że wymienniki dwupłaszczowe dzięki znacznie większej powierzchni wymiany ciepła mają większą moc grzewczą.

W nowoczesnych instalacjach z kotłami gazowymi czy elektrycznymi stosuje się wymienniki stojące ze spiralną wężownicą. Taka wężownica ma zazwyczaj większą powierzchnię i moc grzewczą niż w wymienniku poziomym a ustawienie pionowe daje znacznie lepszy rozkład temperatury wody w zbiorniku. Dostępne są również wymienniki z dwoma wężownicami t, które umożliwiają oprócz podłączenia kotła c.o. dołączenie dodatkowego źródła ciepła, np. kolektorów słonecznych.

 

oprac. na podstawie materiałów f-my KospelDANE KONTAKTOWE

APiS Sp. z o.o. Grupa SBS,
Ujrzanów 175
08-110 Siedlce
Mazowieckie

Email: info.apis@apis.biz.pl
Telefon: (25) 746 24 00
Fax: (25) 746 24 01

ODDZIAŁY

Garwolin
ul. Targowa 2
Telefon: (25) 786 27 00

Garwolin II
ul. Mazowiecka 22
Telefon: (25) 748 40 20

Łuków
ul. Kościuszki 17
Telefon: (25) 798 29 48

Łosice
ul. 11-go Listopada 6
Telefon: (83) 359 06 67

Sokołów Podlaski
ul. Nieciecka 8
Telefon: (25) 781 68 98

Siemiatycze
ul. 11 Listopada 83
Telefon: (85) 730 16 79

Salon Łazienek
Telefon: (85) 656 91 84

Międzyrzec Podlaski
ul. Lubelska 80
Telefon: (83) 371 31 22


APIS SP. z o.o. GRUPA SBS
Ujrzanów 175
08-110 Siedlce

Copyright © 2014 - APIS Sp. z o.o. GRUPA SBS

hurtownia hydrauliczna, baterie łazienkowe, salon łazienek, apis, apis siedlce, sklep hydrauliczny, glazura, płytki ceramiczne, armatura sanitarna, brodziki, ekogroszek, grzejniki, kabiny prysznicowe, kolektory słoneczne, kotły co, kotły gazowe, kotły olejowe, koło, pompy, rury, umywalki, wanny, wyposażenie łazienek, siedlce, łuków, ujrzanów, miedzyrzec, siemiatycze, sokołów, garwolin, łosice